Czy w górach sowich są sowy?

Dodano: 24.02.2022 r. 

Góry Sowie jest to pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Zajmują około 200 km² i porośnięte są głównie borem świerkowym. Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) na której znajduje się wieża widokowa. Góry te stanowią najstarszą część Sudetów.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

WIEŻA WIDOKOWA NA WIELKIEJ SOWIE

Została wzniesiona w latach 1905 – 1906 i stanowi najwyższy punkt Gór Sowich. Wysoka jest na 25 metrów i rozpościera się z niej piękny widok na okolicę. Niestety od kilku lat jest w remoncie ( stan na grudzień 2021) i nie zapowiada się by została oddana do użytku. Przy dobrej widoczności widać z niej Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie.

TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Fortyfikacja wojskowa wybudowana w latach 1765 – 1777 przez Prusy. Znajduję się ona dwóch wzniesieniach: Forteczną ( Warowną ) Górą oraz Ostróg. Składa się 6 fortów i mieszkało w niej między 2,5 tyś a 4,5 tyś żołnierzy. Jedynym sprawdzianem dla obronności fortyfikacji było oblężenie podczas wojny Prus z Francją w latach 1806-1807 i nigdy nie została zdobyta. Dziś służy jako atrakcja turystyczna i turyści oprowadzani są po niej przez żołnierzy pruskich. Więcej informacji, godziny otwarcia i cent znajdzie na stronie internetowej twierdzy Srebrnogórskiej.

STALOWA WIEŻA NA KALENICY

Wieża znajduje się na wysokości 964 m n.p.m. Powstała w 1933 roku i znajduje się na 3 pod względem wysokości wzniesieniu w Górach Sowich. Zbudowana jest w całości ze stali a na jej szczyt prowadzi 70 schodów. Jest jednym z mniej popularnych punktów na okolicznych szlakach ale przy dobrej widoczności widok z samej góry potrafi zaskoczyć. U podnóża wieży można skorzystać z miejsca wypoczynkowego z wiatą, stołami i miejscem na ognisko.

Podziemne miasto Osówka

Budowę rozpoczęto w połowie 1943 r. . Według niektórych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera a inni twierdzili, że to mają być hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych. Jest to jeden z najciekawszych podziemnych kompleksów wybudowanych przez III Rzeszę w Górach Sowich w ramach projektu RIESE. Jest to wyjątkowy obiekt turystyczny i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od lat 90. XX w. podziemia zabezpieczono i przygotowano do zwiedzania. Więcej informacji możecie przeczytać na stronie podziemnego kompleksu.

ZWIERZĘTA W GÓRACH SOWICH

Nazwa gór może być trochę myląca ale najczęściej spotykanym zwierzęciem nie jest sowa. Oczywiście występuje kilka rodzajów tych ptaków jak najmniejsza w Europie – sóweczka czy włochatka. Najbardziej charakterystycznym ssakiem w górach Sowich jest muflon, przedstawiciel dzikich owiec. Tworzą one największą populację muflonów na Dolnym Śląsku. Ich populacja wynosi około 600 sztuk. 

Można też spotkać bardziej pospolite zwierzęta jak sarna, jeleń czy dzik. Z tych najmniejszych ssaków można spotkać chronione popielice i orzesznice, ryjówki, zębiełek karliczek, rzęsorki, kilka gatunków myszy, norniki, nornica ruda, jeż europejski, borsuk, kuna domowa i leśna, tchórz, łasica oraz kilkanaście gatunków nietoperzy. Te ostatnie bardzo lubują nocować w sztolniach kompleksu RIESE.

SPORT W GÓRACH SOWICH

Góry Sowie są idealnym miejscem dla amatorów sportów zimowych i letnich. Latem poprowadzone jest wiele szlaków rowerowych o mniej lub bardziej wymagających trasach. Popularne bardzo w tych terenach są również piesze wędrówki, które dzięki mało wymagającym trasom są często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Zimą zaś szlaki rowerowe zamieniają się w szlaki do uprawiania nart biegowych. Z każdym rokiem sport ten staje się coraz popularniejszy, a jak tylko spadnie śnieg na trasach robi się gęsto od narciarzy biegowych. Gdy tylko spanie spadnie śnieg trasy są przygotowywane i wyznaczane szlaki biegówkowe.

IMG_6477_1

Najwyższe szczyty w Górach Sowich:

1. Wielka Sowa 1015 m n.p.m.

2. Mała Sowa 972 m n.p.m.

3. Kalenica 964 m n.p.m.

4. Słoneczna 949 m n.p.m.

5. Grabina 943 m n.p.m.

GEOLOGIA

Tereny obecnych Sudetów sięgają początków historii ziemi sprzed 4,5 miliarda lat. Przez ten czas przeszły wielokrotną metamorfozę. Góry Sowie są głównie zbudowane z gnejsu, czyli skały metamorficznej odznaczającej się strukturą krystaliczną, jest to najstarszy budulec skalny ze wszystkich gór w Polsce. Podczas trzech zlodowaceń w miocenie i pliocenie doszło do ostatecznego uformowania się rzeźby gór , rumoszy skalnych, glin zboczowych, osadów, rzek i potoków.  

NAZWA GÓR SOWICH

Góry Sowie są idealnym miejscem dla amatorów sportów zimowych i letnich. Latem poprowadzone jest wiele szlaków rowerowych o mniej lub bardziej wymagających trasach. Popularne bardzo w tych terenach są również piesze wędrówki, które dzięki mało wymagającym trasom są często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Zimą zaś szlaki rowerowe zamieniają się w szlaki do uprawiania nart biegowych. Z każdym rokiem sport ten staje się coraz popularniejszy, a jak tylko spadnie śnieg na trasach robi się gęsto od narciarzy biegowych. Gdy tylko spanie spadnie śnieg trasy są przygotowywane i wyznaczane szlaki biegówkowe.

IMG_20211211_082638

SZTOLNIE KOMPLEKSU RIESE

Niedokończony projekt realizowany przez nazistowskie Niemcy w Górach Sowich w latach 1943-1945. Do dziś nie jest wyjaśnione ich przeznaczenie, jednak najprawdopodobniej miało pełnić funkcję bezpiecznego schronienia dla pracowników jednej z kwater głównych Adolfa Hitlera. Mówi się, o zamiarach przenoszenia tajnych fabryk z produkcją broni. 

Do kompleksu o kryptonimie Olbrzym należą: Podziemne Miasto Osówka (ok. 1500 m tuneli, hal i bunkrów), Sztolnie Walimskie (Rzeczka, ok. 500 m podziemnych wyrobisk), Włodarz (dwa poziomy, podziemne kino i możliwość przepłynięcia łódką zalanych fragmentów kompleksu) oraz Zamek Książ (udostępniono do zwiedzenia ok. 100-metrowy odcinek tunelu). Przyjmuje się, że około połowy tuneli powstałych w ramach projektu, jeszcze nie odkryto. 

Do budowy wykorzystywano więźniów, w przeważającej liczbie Żydów, głównie z likwidacji getta Łódzkiego. W pracach uczestniczyło od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy robotników, którzy budowali drogi, torowiska kolejek, pracowali przy przeładunku materiałów budowlanych. 

Sztolnie Walimskie

Podziemnie miasto Osówka

Włodarz

Zamek Książ

SCHRONISKA

Schronisko turystyczne "Sowa"

Schronisko położone jest na wysokości 875 m n.p.m. Dawne schronisko Eulenbaude – obecnie obiekt turystyczny Sowa, jest jednym z najstarszych tego typu obiektów, w całych Górach Sowich –  istniejących do dzisiaj. Jego wnętrze w dużej części oddaje oryginalny, historyczny wygląd sudeckiego schroniska. Schronisko położone jest ok 35 min od szczytu Wielka Sowa. 

Schronisko PTTK "Zygmuntówka" im. Zygmunta Scheffnera

IMG_6467

Położone jest na stoku Rymarza 740 m n.p.m. Jest to jedno z nielicznych schronisk przedwojennych w Górach Sowich, które uniknęło dewastacji i nadal obsługuje ruch turystyczny. Zygmuntówka jest jedynym ocalałym z trzech dawnych i prężnie działających schronisk, w okolicy Przełęczy Jugowskiej.

Schronisko Górskie
"Orzeł"

Schronisko znajduje się nad Przełęczą Sokolą na wysokości 875 m n.p.m., tuż przy czerwonym szlaku (Głównym Szlaku Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza) prowadzącym na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę (1014 m n.p.m.). Obiekt wybudowany został w 1931 roku, wówczas przed wojną nosił nazwę Bismarckbaude.

SZLAKI

Szlaki prowadzące na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.):

  • Rościszów – Wielka Sowa: 2:16 h, 5,1 km
  • Walim – Wielka Sowa: 2:06 h, 4,6 km
  • Przełęcz Sokola – Wielka Sowa: 1:15 h, 2,8 km
  • Kamionki Dolne – Wielka Sowa: 2:24 h, 5,2 km
  • Jugów – Schronisko Zygmuntówka – Wielka Sowa: 2:45 h, 7,2 km
  • Srebrna Góra – Przełęcz Woliborska – Bielawska Polanka – Schronisko Zygmuntówka – Wielka Sowa: 7:35 h, 21,5 km

Szlaki prowadzące na Kalenicę (964 m n.p.m.) – Wieża widokowa

  • szlak czerwony (Główny Szlak Sudecki) – Jedlina Zdrój – Przełęcz Marcowa – Przełęcz Sokola – Wielka Sowa – Kozie Siodło – Przełęcz Jugowska – Kalenica – Bielawska Polana – Przełęcz Woliborska – Malinowa – Gołębia – Przełęcz Srebrna – 38,5 km
  • szlak żółty – Piława Dolna – Góra Parkowa – Bielawa (ul. Leśna) – Trzy Buki – Zimna Polana – Kalenica – Bielawska Polana – Jugów – PKP Zdrojowisko – 36,0 km

Przykładowa trasa wyznaczona na stronie: mapa-turystyczna.pl

Social Media