Jak się spakować i ubrać na wędrówkę górską?

Dodano: 4.03.2022 r.

Co spakować?
Pakowanie przy wędrówce, z plecakiem jest bardzo istotne, ponieważ wszystko, co weźmiemy, będziemy musieli nieść na plecach. Dlatego ważne jest przemyślenie tego, co będzie nam potrzebne. Lista rzeczy, które bierzemy na wyjazd, ilość można dopasować do ilości dni lub wziąć proszek/płyn/mydło do prania.

Oto nasza przykładowa lista rzeczy na wyjazd w góry:

Bielizna

majtki – ile dni, tyle par, jeżeli wyjazd jest dłuższy, warto mieć ze sobą coś, czym będziemy mogli wyprać bieliznę;
skarpetki – w zimę warto mieć skarpetki grubsze, polecamy z wełny merynos, która odprowadza wilgoć i trzyma ciepło;
stanik (jeżeli dotyczy) - sportowy, dzięki temu dziewczyny/kobiety nie będą miały otarć, ani wbijających się ramiączek czy fiszbin np. pod rączkami plecaka;

koszulka

najlepiej oddychająca, w Decathlonie można kupić lekkie i oddychające koszulki od 20 zł.

spodnie

trekkingowe, lub po prostu wygodne takie, które nie będą ograniczały ruchów, nie będą obcierać. Polecamy spodnie z odpinanymi nogawkami, latem można dopasować sobie je w zależności od temperatury i mamy 2 w 1.

buty

wygodne buty to podstawa, w górach warto mieć grubszą podeszwę, która będzie ochraniała nasze stopy przed wystającymi ostrymi kamieniami. Jeżeli choć trochę obcierają Cię buty, to nie bierz ich na wędrówkę, może to się skończyć bardzo źle.

bluza/polar

poranki i wieczory zawsze bywają chłodniejsze, warto mieć do ubrania na siebie. Polar jest lżejszy i cieplejszy niż standardowa bluza, dlatego polecamy właśnie jego.

bielizna termiczna

dodatkowa warstwa termiczna pod koszulkę i spodnie przydaje się przy niskich temperaturach, około zera lub poniżej.

piżama

wedle upodobań.

kosmetyczka

szczoteczka do zębów z pastą, mydło, szampon, krem i inne kosmetyki, które uważamy za niezbędne.

apteczka

nigdy nie wiesz, co się może wydarzyć w podstawowym wyposażeniu warto mieć plaster, bandaż, płyn typu Octenisept, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maść/żel przeciwbólowy/przeciwzapalny.

ręcznik

najlepiej z mikrofibry, szybko schnie i jest lekki.

kijki trekkingowe

w zależności od upodobań. Kijki przy umiejętnym stosowaniu odciążają kolana i pomagają w wędrówce.

czapka/rękawiczki/komin/chusta

w zimę warto mieć te elementy ubioru.

kurtka

w lato i zimę sugerujemy wziąć lekkie kurtki, które będą chronić przed wiatrem i deszczem, poniżej w rozdziale ”jak się ubrać na wędrówkę?”, wytłumaczymy dlaczego.

stuptuty

w zimę, chronią przed wpadaniem śniegu do butów i dzięki nim, jest cieplej w łydki.

telefon + ładowarka

w dzisiejszych czasach raczej oczywiste, chyba że ktoś chce się odciąć od świata. Jednak warto mieć przy sobie telefon, żeby w razie problemów zadzwonić po pomoc.

termos

w zimę bardzo ważne jest mieć ze sobą coś ciepłego, na postoju robi się zimno z braku ruchu, dlatego dobrze napić się czegoś gorącego. Termos, który po zalaniu gorącą wodą, robi się gorący z zewnątrz, oznacza, że nie trzyma ciepła i nie warto go kupować/brać ze sobą.

latarka

jeżeli nie uda nam się dotrzeć do celu przed zmrokiem, wystarczy mieć latarkę, najlepiej czołówkę, żeby nie zajmować rąk. Jeżeli jesteśmy w górach, to pamiętajcie, że wędrówka górska po zmroku jest bardzo niebezpieczna.

raczki

w zimę przydają się na zlodowaciałych szlakach. Nie trzeba mieć do nich specjalistycznych butów, a spełniają swoją rolę bardzo dobrze i można się w nich czuć bezpiecznie, szczególnie przy schodzeniu w dół.

dokumenty

pamiętajcie, żeby mieć ze sobą jakiś dokument. Studenci jadący na zniżce, muszą okazać dokument w pociągu, a przy wstępie do Parków Narodowych mogą otrzymać zniżkę, pokazując aktualną legitymację.

gotówka

w Parkach Narodowych i w schroniskach zazwyczaj nie ma terminali, warto mieć ze sobą jakąś kwotę pieniędzy, żeby można było, chociażby wyruszyć na szlak.

plecak + pokrowiec

na wycieczkę weekendową wystarczy plecak 20-35 litrów. Jeżeli jedziemy na kilkudniową wycieczkę, to będziemy potrzebowali plecaka 40-60 litrów. Nie warto brać za dużego plecaka, bo nagle się okaże, że weźmiemy więcej niepotrzebnych rzeczy. Pokrowiec zawsze się przydaje, w zimę będziemy mogli położyć plecak na śniegu i nie będziemy musieli się martwić, że nam zmoknie. Latem w deszcz, również ochroni nasz plecak przed zmoknięciem.

Jak się ubrać na wędrówkę?

Wydawać się może, że wędrówka latem będzie znacznie przyjemniejsza, niż zimą. Co prawda latem będziemy mieli na sobie mniej warstw niż zimą, ale zimą pogoda będzie bardziej przewidywalna niż latem. 

Lato

Zima

Z każdą wędrówką nabieramy nowego doświadczenia. Im więcej razy pojedziecie w góry, tym sami będziecie lepiej wiedzieć, jak się ubrać, jak spakować, żeby było optymalnie.

O tym, jak zaplanować weekend w górach piszemy tutaj…

Social Media