Jak się spakować i ubrać na wędrówkę górską?
Dodano: 4.03.2022 r.
Co spakować?
Pakowanie przy wędrówce, z plecakiem jest bardzo istotne, ponieważ wszystko, co weźmiemy, będziemy musieli nieść na plecach. Dlatego ważne jest przemyślenie tego, co będzie nam potrzebne.
Lista rzeczy, które bierzemy na wyjazd, ilość można dopasować do ilości dni lub wziąć proszek/płyn/mydło do prania.
Oto nasza przykładowa lista rzeczy na wyjazd w góry:
Bielizna
majtki – ile dni, tyle par, jeżeli wyjazd jest dłuższy, warto mieć ze sobą coś, czym będziemy mogli wyprać bieliznę;
skarpetki – w zimę warto mieć skarpetki grubsze, polecamy z wełny merynos, która odprowadza wilgoć i trzyma ciepło;
stanik (jeżeli dotyczy) - sportowy, dzięki temu dziewczyny/kobiety nie będą miały otarć, ani wbijających się ramiączek czy fiszbin np. pod rączkami plecaka;
koszulka
najlepiej oddychająca, w Decathlonie można kupić lekkie i oddychające koszulki od 20 zł.
spodnie
trekkingowe, lub po prostu wygodne takie, które nie będą ograniczały ruchów, nie będą obcierać. Polecamy spodnie z odpinanymi nogawkami, latem można dopasować sobie je w zależności od temperatury i mamy 2 w 1.
buty
wygodne buty to podstawa, w górach warto mieć grubszą podeszwę, która będzie ochraniała nasze stopy przed wystającymi ostrymi kamieniami. Jeżeli choć trochę obcierają Cię buty, to nie bierz ich na wędrówkę, może to się skończyć bardzo źle.
bluza/polar
poranki i wieczory zawsze bywają chłodniejsze, warto mieć do ubrania na siebie. Polar jest lżejszy i cieplejszy niż standardowa bluza, dlatego polecamy właśnie jego.
bielizna termiczna
dodatkowa warstwa termiczna pod koszulkę i spodnie przydaje się przy niskich temperaturach, około zera lub poniżej.
piżama
wedle upodobań.
kosmetyczka
szczoteczka do zębów z pastą, mydło, szampon, krem i inne kosmetyki, które uważamy za niezbędne.
apteczka
nigdy nie wiesz, co się może wydarzyć w podstawowym wyposażeniu warto mieć plaster, bandaż, płyn typu Octenisept, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maść/żel przeciwbólowy/przeciwzapalny.
ręcznik
najlepiej z mikrofibry, szybko schnie i jest lekki.
kijki trekkingowe
w zależności od upodobań. Kijki przy umiejętnym stosowaniu odciążają kolana i pomagają w wędrówce.
czapka/rękawiczki/komin/chusta
w zimę warto mieć te elementy ubioru.
kurtka
w lato i zimę sugerujemy wziąć lekkie kurtki, które będą chronić przed wiatrem i deszczem, poniżej w rozdziale ”jak się ubrać na wędrówkę?”, wytłumaczymy dlaczego.
stuptuty
w zimę, chronią przed wpadaniem śniegu do butów i dzięki nim, jest cieplej w łydki.
telefon + ładowarka
w dzisiejszych czasach raczej oczywiste, chyba że ktoś chce się odciąć od świata. Jednak warto mieć przy sobie telefon, żeby w razie problemów zadzwonić po pomoc.
termos
w zimę bardzo ważne jest mieć ze sobą coś ciepłego, na postoju robi się zimno z braku ruchu, dlatego dobrze napić się czegoś gorącego. Termos, który po zalaniu gorącą wodą, robi się gorący z zewnątrz, oznacza, że nie trzyma ciepła i nie warto go kupować/brać ze sobą.
latarka
jeżeli nie uda nam się dotrzeć do celu przed zmrokiem, wystarczy mieć latarkę, najlepiej czołówkę, żeby nie zajmować rąk. Jeżeli jesteśmy w górach, to pamiętajcie, że wędrówka górska po zmroku jest bardzo niebezpieczna.
raczki
w zimę przydają się na zlodowaciałych szlakach. Nie trzeba mieć do nich specjalistycznych butów, a spełniają swoją rolę bardzo dobrze i można się w nich czuć bezpiecznie, szczególnie przy schodzeniu w dół.
dokumenty
pamiętajcie, żeby mieć ze sobą jakiś dokument. Studenci jadący na zniżce, muszą okazać dokument w pociągu, a przy wstępie do Parków Narodowych mogą otrzymać zniżkę, pokazując aktualną legitymację.
gotówka
w Parkach Narodowych i w schroniskach zazwyczaj nie ma terminali, warto mieć ze sobą jakąś kwotę pieniędzy, żeby można było, chociażby wyruszyć na szlak.
plecak + pokrowiec
na wycieczkę weekendową wystarczy plecak 20-35 litrów. Jeżeli jedziemy na kilkudniową wycieczkę, to będziemy potrzebowali plecaka 40-60 litrów. Nie warto brać za dużego plecaka, bo nagle się okaże, że weźmiemy więcej niepotrzebnych rzeczy. Pokrowiec zawsze się przydaje, w zimę będziemy mogli położyć plecak na śniegu i nie będziemy musieli się martwić, że nam zmoknie. Latem w deszcz, również ochroni nasz plecak przed zmoknięciem.
Jak się ubrać na wędrówkę?
Wydawać się może, że wędrówka latem będzie znacznie przyjemniejsza, niż zimą. Co prawda latem będziemy mieli na sobie mniej warstw niż zimą, ale zimą pogoda będzie bardziej przewidywalna niż latem.
Lato
- góra - koszulka z krótkim rękawkiem, lepiej nie brać koszulek na ramiączka, bo można łatwo sobie w nich otrzeć skórę od plecaka lub spalić ramiona od słońca. Koszulka najlepiej oddychająca, dzięki czemu dużo szybciej odprowadza wilgoć i szybciej wysychamy po spoceniu się.
- na dół - spodnie krótkie lub długie, wygodne, przewiewne, z cienkiego materiału. Spodnie trekkingowe będą dobrym rozwiązaniem, ale jeżeli ich nie mamy, to mogą być to zwykłe spodnie, ważne, żeby nie były mocno przylegające i nie były z dżinsu, w którym dużo szybciej można się spocić i który wolno schnie.
- lekki polar lub bluza/kurtka na siebie, lub do plecaka należy pamiętać, że im wyżej wchodzimy, tym jest zimniej. Temperatura spada na każde 100 m o 0,6 st. C. Na szczycie zazwyczaj nie ma drzew, które mogą nas chronić od wiatru.
- buty i skarpetki - buty trekkingowe są zazwyczaj kilku sezonowe. Dlatego możemy je założyć zarówno latem, jak i zimą. Buty na lato mogą być wysokie - za kostkę, niskie - przed kostkę lub możemy nałożyć różnego rodzaju sandały z grubą podeszwą. Skarpetki powinny być albo wysokie, albo za kostkę, tzw. “stopki” mogą spowodować otarcia na stopach. Dobrze mieć dodatkową parę skarpetek na zmianę, jeżeli jedne przepocimy i zaczną nas obcierać.
- chustka/kapelusz na głowę - w lato słońce może nas dobrze przygrzać, żeby nie spalić twarzy lub – co gorsza – nie dostać udaru w gorące dni warto mieć coś na głowę.
- okulary przeciwsłoneczne - w słoneczne dni warto mieć, żeby ciągle nie mrużyć oczu.

Zima
- góra - koszulka, polar i kurtka. My zazwyczaj w zimę zakładamy kurtki przeciwwiatrowe, które są cienkie. Trzymają ciepło i nie sprawiają, że się przegrzewamy i jest nam za ciepło. Trzeba dostosować ilość warstw do stylu chodzenia i trasy. Im mamy więcej sił i szybciej chodzimy, tym możemy się lżej ubrać, tak samo będzie z wędrówką, która ma dużą ilość przewyższeń, wtedy będziemy musieli użyć dużo siły, a co za tym idzie, będziemy wytwarzać dużo ciepła. Na postojach możemy nałożyć na siebie kolejne warstwy, żeby nie było nam zimno.
- na dół - spodnie długie, wygodne, nie muszą być ciepłe. Pod spodniami można założyć bieliznę termiczną, legginsy, czy kalesony.
- buty i skarpetki - buty najlepiej mieć wysokie - za kostkę, dzięki temu mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że wpadnie nam śnieg do środka, do tego będą trzymały nam kostkę, więc spada ryzyko jej urazu. Skarpetki warto mieć grube i oddychające, jak pisaliśmy w liście, dobre skarpetki są z wełny merynos.
- stuptuty - chronią przed wysokim śniegiem.
- czapka, rękawiczki, szalik/komin/chusta buff - w zimę czapka nie musi być gruba, podczas wędrówki górskiej człowiek szybko się poci, jeżeli będziemy mieli lżejszą czapkę szybciej wyschniemy i nie będziemy czuli przegrzania na głowie. Rękawiczki warto mieć ciepłe, ręce szybko marzną zwłaszcza jak trzyma się kijki.
- okulary przeciwsłoneczne - w ładną pogodę słońce odbija się od śniegu i bardzo oślepia. Warto mieć okulary, które nas będą chronić przed słońcem. Nie zapomnijmy, żeby okulary miały filtry UV.
Z każdą wędrówką nabieramy nowego doświadczenia. Im więcej razy pojedziecie w góry, tym sami będziecie lepiej wiedzieć, jak się ubrać, jak spakować, żeby było optymalnie.
O tym, jak zaplanować weekend w górach piszemy tutaj…