Lwów

Każdy kto przyjeżdża do Lwowa może z łatwością zakochać się w tym mieście. U nas tak było! 

Dodano: 22.02.2022 r. 

Lwów był niegdyś Polskim miastem, dzisiaj niestety już nie jest. Można porównywać go do innych naszych miast takich jak Kazimierz Dolny czy Kraków. Jednak jego mniejsza dostępność, atmosfera tam panująca, ludność czy miejsca sprawiają, że chce się do niego wracać.

Chcielibyśmy Wam przedstawić różne możliwości dojazdu, miejsca, które polecamy zobaczyć i kilka rad, które uważamy za przydatne, aby wyjazd i zwiedzanie były przyjemniejsze.

Dojazd

Przedstawiamy Wam 3 sposoby transportu do Lwowa:

Na piechotę przejściem granicznym, później marszrutką

Najmniej wygodny, najbardziej czasochłonny, ale najtańszy – dotrzeć do granicy w mieście Medyka, tam przejść przez granicę pieszo. Przejście w tą stronę jest szybkie, na polskim i ukraińskim przejściu zazwyczaj sprawdzają tylko paszport i tyle. W drugą stronę trwa to dłużej. O ile na przejściu ukraińskim nie ma żadnego problemu, to na polskim już mogą być większe. Są dwie kolejki jedna dla osób z paszportem z Unii Europejskiej, a druga dla reszty. Jak dostaniesz się do polskiego przejścia mogą chcieć przeszukać Twój bagaż. Dodatkowo mogą zadać Ci pytania ile paczek papierosów i jaką ilość alkoholu przewozisz. Pamiętaj, że przez granicę nie można przewozić więcej niż:
- 40 sztuk papierosów (czyli 2 paczki ukraińskich papierosów) albo. 20 sztuk cygaretek, albo. 10 sztuk cygar, albo. 50 gram tytoniu.
- Alkohol: 1 litr wyrobów spirytusowych powyżej 22% lub 2 litry wyrobów alkoholowych poniżej 22% i 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa.
Całe przejście przez granicę w jedną i w drugą stronę nie powinno zająć więcej niż 0,5-1 h. Za przejściem idziemy na przystanek autobusowy, skąd odjeżdżają żółte małe busiki zwane marszrutkami. Ich wygląd może budzić wątpliwość, czy uda nam się dojechać do Lwowa, ale spokojnie, bez problemu dojedziecie. Komfort jest dosyć niski, ale na pewno czeka Was przygoda. Koszt przejazdu marszrutką w przeliczeniu na złotówki wynosi kilka złotych.

Pociąg

Dojazd pociągiem – z Przemyśla (do którego również można dojechać pociągiem) do Lwowa kursuje pociąg. Ceny zaczynają się od 7,40 Euro, więc nie są to ogromne kwoty. Pociąg jedzie od 1-2 h. Więcej na jego temat znajdziecie na stronie: www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/zagraniczne/ukraina/lwow.html

Samolot

Jak to bywa w podróży samolotem wszystko zależy od tego jaką ofertę znajdziemy i od tego ile bagażu weźmiemy. Do Lwowa latają różne linie lotnicze a w tym LOT, Wizz Air, Ryanair. Lotnisko Lwów (LWO), leży ok. 7 km od centrum Lwowa. Stamtąd można pojechać Trolejbusem (1,5 UAH, płatne u kierowcy, trzeba skasować bilet) odjeżdża 300 m od budynku lotniska co 15-30 min. i dojeżdża do przystanku University, skąd w ok. 15 min można dotrzeć do centrum lub wziąć taksówkę, za którą zapłacicie w zależności od tego na ile Was naciągną 😉

To w jaki sposób będziecie chcieli dojechać, to Wasz wybór. Pierwsza opcja jest tania ale długa i mało komfortowa. Dojazd pociągiem wydaje się najbardziej optymalny, nie za drogi, wygodny i naziemny. Samolot jest najszybszym sposobem, ale najdroższym (chyba, że znajdzie się super tanie bilety i weźmiecie niewiele bagaży).

Pieniądze

Walutą na Ukrainie jest Hrywna. W przeliczeniu 1,00 PLN to ok 7,00 Hrywien, oczywiście w zależności na jaki kurs się trafi. My polecamy wymienić pieniądze już na Ukrainie, są tam lepsze kursy, niż w Polsce. We Lwowie jest mnóstwo kantorów, więc można wymienić pieniądze w każdej chwili. 

Gdzie zjeść i się napić...

IMG_0558
IMG_05612

Coś na ząb

Ribs Restaurant "At Arsenal"

Restauracja słynna z podawanych tam żeberek. Ośmielimy się je nazwać najlepszymi żeberkami jakie jedliśmy! Można zamówić do nich dodatki w postaci warzyw, chlebków i innych rzeczy, na które macie ochotę. 

Zazwyczaj wieczorem zastanie Was kolejka (zwłaszcza w weekendy, dlatego polecamy jechać w tygodniu), jednak restauracja wprowadziła system, w którym rejestrujecie się na miejscu przez stronę internetową, zaznaczacie ile jest osób i jeżeli zwolni się stolik na waszą ilość miejsc, obsługa Was o tym poinformuje. 

IMG_0697
IMG_0688

gdzie się napić %

gazowa lampa

Gazowa Lampa – restauracja i bar. Możemy polecić klimatyczny bar, w którym nalewki o różnych smakach są podawane w probówkach. Jak to z nalewkami należy uważać, bo nie czuć w nich za bardzo alkoholu, a po wypiciu kilku może zrobić się szum w głowie. Bar i sklep są wypełnione probówkami, kolbami i innym szkłem laboratoryjnym, w którym znajdziemy  różnokolorowe nalewki. 

 

najlepsze śniadanie

Restauracja Baczewski

Śniadanie w tym miejscu powinno się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia. Restauracja jest stylizowana na początek XX w., podczas śniadania możemy posłuchać żywej muzyki z fortepianu w towarzystwie ptaków i pięknych roślin.  Najważniejszy posiłek dnia serwowany jest w godzinach 8:00-11:00. Koszt takiego posiłku to ok 150 UAH (ceny się zmieniają). Do tego miejsca również jest dużo chętnych, dlatego zachęcamy pójść na otwarcie.  

Czas na kawę

lwowska Kopalnia kawy

Bardzo przyjemne miejsce. Sklep i kawiarnia są stylizowane na kopalnię kawy, znajdziemy tam tunele, i przedmioty potrzebne do wydobywania kawy. Miejsce jest dosyć duże, także każdy znajdzie miejsce gdzie może napić się wybranej kawy. Rodzajów jest bardzo dużo, w menu znajdziemy również kawę z alkoholem. 

 

piwo przy koncercie

teatr piwa "Prawda"

Szukacie restauracji z koncertem na żywo? W tym miejscu dobrze zjecie, napijecie się różnego rodzaju piwa i posłuchacie koncertu na żywo. Orkiestra PRAWDA gra muzykę na żywo od wtorku do niedzieli w godzinach 19:00 – 21:30. W koncercie biorą udział również goście, dostając plastikowe butelki po piwie wystukują rytm. Cała restauracja się bawi, dlatego zachęcamy, żeby przyjść nawet tylko posłuchać. Restauracja jest duża, ale bardzo szybko zapełnia się gośćmi, więc planując wizytę, musicie przyjść wcześniej lub zarezerwować stolik. 

Zwiedzanie...

Trochę kultury

Teatr Lwowski/Opera Lwowska

Znajduje się w centrum miasta, na Svoboda Avenue (głównej alei miasta), w pobliżu fontanny. Zaprojektowana przez profesora Zygmunta Gorgolewskiego. Opera została wybudowana w miejscu, gdzie dawniej płynęła rzeka Pełtwia. Na skutek osunięcia się gruntu po zbudowaniu gmachu, wejście do opery prowadzi wprost z przyległego placu, a nie – jak pierwotnie planowano – po schodach. 4 października 1900 odbyło się uroczyste otwarcie teatru w obecności gości honorowych – Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Henryka Siemiradzkiego. Opera Lwowska jest doskonałym przykładem stylu neorenesansowego. 

 

Opera jest nadal głównym miejscem kulturalnej rozrywki, a bilety na spektakle można kupić od 40 UAH. Repertuar i bilety znajdziecie na stronie teatru. 

historia

Cmentarz Orląt Lwowskich

Cmentarz orląt lwowskich – część cmentarza Łyczakowskiego, jeden z najważniejszych polskich cmentarzy poza granicami kraju. Są tam pochowane Orlęta Lwowskie, czyli młodzież ze szkół średnich i wyższych oraz inteligencja, którzy zginęli w walce, miedzy innymi podczas Obrony Lwowa  w 1918 i w innych walkach w latach 1918–1920. 

Cmentarz Łyczakowski – założony w 1786 r., położony we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanych alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Możemy znaleźć tutaj groby takich osób jak Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stefan Banach czy Artur Grottger. Na cmentarzu znajdziemy wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, kolumny i obeliski, w różnych stylach.

Cena biletów to 40 UAH.

IMG_0839
IMG_0833

muzea

Lwowskie muzeum piwa

Piwo we Lwowie ma długą tradycję, dlatego w tak wielu miejscach będziemy mogli się go napić. Muzeum piwowarstwa, mieści się w budynku z ХІХ wieku. Muzeum opowiada historię Lwowskiego piwa i nie tylko. Zobaczyć tam można stare butelki po piwie, stare kufle do piwa z różnych krajów Europy wykonane w różnych stylach, beczki do transportu piwa.

Na koniec można odwiedzić salę degustacyjną z asortymentem piwa „Lwów” i posmakować różnych rodzajów piwa. 

Ciekawostka: Przed II wojną znane były w Polsce hasła reklamowe lwowskiego browaru: „Lwowskie piwo to jest klasa, robi z chłopa super asa” i „Sto lat żyje, kto lwowskie piwo pije”.

Cena zwiedzania muzeum to 60 UAH / osoba + 40 UAH / osoba za degustację.

Co jeszcze warto zobaczyć

Stare miasto i okolice

Stare miasto – jest to zabytkowa część Lwowa, można się przechadzać po uliczkach i za każdym razem odkryjemy coś nowego, coś ciekawego. Na rynku znajduje się wiele restauracji i kawiarni, gdzie możemy zjeść obiad, albo napić się spokojnie kawy. Znajdują się tam również liczne muzea, zabytkowe kościoły, cerkwie czy kamienice. 

Ratusz – na środku rynku znajduje się Ratusz, można do niego wejść i wspiąć się na sam szczyt wieży, skąd możemy zobaczyć okoliczne uliczki i kamienice. Na początku musimy przejść przez ratusz, a następnie wspinamy się po schodach. Wszędzie są oznaczenia, więc trudno jest się zgubić. Koszt wejścia to ok 40 UAH. Wieża jest czynna w godzinach 8:30-18:00. 

Kopiec Unii Lubelkiej – powstał z okazji 300. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. Jego wysokość to 413 m.n.p.m. Wejście na szczyt nie wymaga wielkiego wysiłku, a widok rozpościera się na cały Lwów. 

Dom naukowców – miejsce do którego nie udało się nam dostać, chociaż próbowaliśmy dwukrotnie. Historyczne kasyno, które jest zachowane z XIX wieku. Na wejściu mamy zabytkowe schody, które oddają szlachetność tego miejsca. 

 

Kopiec Unii Lubelkiej – powstał z okazji 300. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. Jego wysokość to 413 m.n.p.m. Wejście na szczyt nie wymaga wielkiego wysiłku, a widok rozpościera się na cały Lwów. 

Dom naukowców – miejsce do którego nie udało się nam dostać, chociaż próbowaliśmy dwukrotnie. Historyczne kasyno, które jest zachowane z XIX wieku. Na wejściu mamy zabytkowe schody, które oddają szlachetność tego miejsca. 

 

Niecodzienne miejsca...

podwórko zagubionych zabawek

Podwórko mieściło się niedaleko rynku starego miasta. Trudno powiedzieć jak ono powstało, ale z czasem na podwórku zaczęło pojawiać się coraz więcej zabawek. Miejsce nietypowe, ale na pewno ciekawe. Niestety w 2020 r. podwórko zostało uprzątnięte i nie wiadomo czy kiedykolwiek wróci do starych czasów. 

niezapomniane chwile

kryjówka

Jest to restauracja, która jest na ostatnią z czasów II wojny światowej kryjówka UPA. Jej motto brzmi „Walka trwa”. Wejść tam można jedynie podając hasło: Slava Ukraini! 

Restauracja jest usytuowana w podziemiu, trafić do niej można jedynie pytając miejscowych gdzie się znajduje, ponieważ jej adresu nie znajdziecie na stronie. Przy wejściu dostajemy kieliszek ukraińskiego trunku.

Na ścianach widać archiwalne zdjęcia, broń i inne artefakty wojenne. Na dachu ustawione jest prawdziwe działo.

 

Przedstawiliśmy Wam tylko kilka miejsc, które uważamy za ciekawe, ale sami nie odkryliśmy go w pełni. Cały Lwów jest pełny niespodzianek i pięknych miejsc, trzeba trochę pochodzić, popytać miejscowych, gdzie coś ciekawego znajdziemy i na pewno się nie zawiedziemy. Weekend we Lwowie to zdecydowanie za mało, jeżeli chcemy zwiedzić dużą ilość miejsc, to musimy nastawić się na kilkudniowy plan wypełniony atrakcjami. 

Social Media