Sardynia północna

W czerwcu 2022 wybraliśmy się na tą rajską wyspę na tygodniowy i bardzo intensywny wyjazd. Zwiedzieliśmy północną część wyspy, a w głównej mierze jej wybrzeże. Jednak ostatniego dnia, gdy przecinaliśmy ją w pół, stwierdziliśmy, że w środkowej części tej wyspy nie ma nic, co mogłoby przykuć naszą uwagę. 

W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć wam naszą przygodę i doświadczenia jakie zdobyliśmy.

 Zapraszamy do lektury!

Flaga Sardynii

Sardynia jest drugą co do wielkości włoską wyspą na Morzu Śródziemnym. Ma powierzchnię ponad 24 tyś. metrów kwadratowych i zamieszkuje ją około 1,6 mln Sardyńczyków i Sardynek.

Jest to doskonałe miejsce dla miłośników piaszczystych plaż, pięknej lazurowej wody, klimatycznych włoskich miasteczek, historycznych budowli i przepysznego jedzenia. Sardynia uważana jest za wyspę długowieczności. Jest to miejsce gdzie żyje najwięcej stulatków na kilometr kwadratowy na świecie.

Miasta w północnej części Sardynii które warto odwiedzić

Kto był kiedyś we Włoszech ten wie, że włoskie miasteczka to coś wyjątkowego. Panujący tam spokój, pełna kolorów śródziemnomorska architektura z bogatą roślinnością, wąskie uliczki na których unosi się zapach kawy i miesza z delikatnym zapachem pizzy wyciągniętej prosto z pieca. No coś niesamowitego. My jesteśmy w tym zakochani. 

Miasteczko Bosa i górujący nad nim zamek.

Wybraliśmy dla was 5 miast, które odwiedziliśmy i zrobiły na nas największe wrażenie. Można by rzec, że wszystkie włoskie miasteczka są takie same jednak każde jest na swój sposób wyjątkowe o czym się zaraz przekonacie.

1. Bosa

Bosa to najbarwniejsze miasteczko w jakim byliśmy. Najstarsza część miasta jest jest najciekawsza z uwagi na swoje kolorowe domki, lekko wybrzuszone, na uliczki, które są ciasne i wyłożone czymś na kształt kocich łbów.

Bosa jest położona na zachodniej części wyspy. Z początku wydaje się niepozorna, ale podjeżdżając do niej na naszym skuterze, podobała nam się z minuty na minutę coraz bardziej. Miasto zostało zbudowane u podnóża zamku, którego ruiny do dziś można zwiedzać na wzgórzu. 

Na miejscu znajdziecie mnóstwo restauracji i kawiarni, w których możecie siedzieć do późnego wieczora, jeść i pić smaczne potrawy. 

2. Santa Teresa Gallura

Santa Teresa Gallura to nadmorski kurort na północnym wybrzeżu Sardynii. Większość miasta jest dość nowoczesna i zadbane, kolorowo pomalowane ulice są o wiele bardziej urocze niż większość innych nowoczesnych miast Sardynii. 

Znajduje się na północnym wybrzeżu Sardynii, które posiada piękne granitowe wybrzeże i lazurową wodę. W miasteczku możemy znaleźć archeologiczne budowle związane z historią rdzennych plemion. Miasteczko jest nastawione na turystów, w swojej ofercie ma wiele restauracji i miejsc do zwiedzania, czy odpoczynku. 

3. Zachód słońca na Capo Testa

Obok miejscowości Santa Teresa Gallura znajduje się najdalej wysunięty punkt na północnej Sardynii, skąd możemy obejrzeć piękne zachody słońca. 

Miejsce jest położone ok. 4 km od miejscowości Santa Teresa Gallura. W to miejsce  zjeżdża się wiele osób, aby ze starej latarni morskiej popatrzeć na ostatnie promienie słońca. Z tego punktu możemy również zobaczyć sąsiednią wyspę – Korsykę. 

Warto pojechać, aczkolwiek przy naszej wizycie widoczność była bardzo słaba. Niemniej jednak miło nam było podziwiać pięknie oświetlone dróżki i kamienie. 

4. Castelsardo

Castelserado, czyli dosłownie – zamek sardyńczyków.

Miasteczko jest atrakcją samą w sobie. Średniowieczne stare miasto jest zbudowane wokół zamku na wzgórzu. Uliczki są przepięknie utrzymane i ozdobione. Przy każdych drzwiach możemy zobaczyć mnóstwo doniczkowych roślin. Aby dostać się do zamku musimy przejść przez labirynt uliczek i wspiąć się po malowniczych schodach. 

Oprócz zamku na terenie starego miasta znajdziemy kilka restauracji, a także kościół i muzeum wyplatania koszyków, ważnego lokalnego rękodzieła.

Wstęp do zamku to koszt ok. 5 euro za osobę. 

5. Sassari

Sassari to drugie co do wielkości miasto na Sardynii. 

Na miejscu znajdziemy wiele atrakcji. Jednym z miejsc, które polecamy, aby zobaczyć jest katedra św. Mikołaja, która z zewnątrz ma przepiękne zdobienia. W XII wieku została rozbudowana w stylu romańskim. Niestety wewnątrz nie jest tak urokliwa jak na zewnątrz. 

Na miejscu każdy znajdzie coś dla siebie, galerie, muzea, teatry i wiele więcej. 

W Sassari znajduje się uniwersytet, na którym mogą również studiować studenci z programu Ersamus. 

Plaże

Plaże na Sardynii to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie, które przyciągają do siebie turystów swoją szmaragdową wodą.

Każdy lubi posiedzieć nad ciepłą i przejrzystą wodą na piaszczystej plaży. Sardynia posiada wiele przepięknych plaż, niektóre z nich są ukryte między klifami. 

Co roku na Sardynię przypływa wiele luksusowych jachtów właśnie dla tej przepięknej wody. Nie ma co się im dziwić, cała wyspa jest przystosowana do przyjmowania wielu statków, katamaranów, łódek, jachtów. 

Capo Caccia

Najpiękniejsze miejsce na całej Sardynii – MUST SEE

Capo Caccia znajduje się kilka kilometrów od Alghero, na południowym krańcu ogromnego wapiennego trójkąta, który wcina się w morze. Po jego zachodniej stronie znajdują się charakterystyczne, imponujące klify, które mają prawie 300 m wysokości.

Capo Caccia słynie z podziemnego labiryntu tajemniczych jaskiń odkrytego w 1700 roku. Najsłynniejsza z nich to Grota Neptuna, do której można dotrzeć drogą morską lub po ziemi, wspinając się po 656 stopniach. Niestety jaskinie nie zawsze jest otwarta ze względu na zalewanie jej wodą przy dużych falach. Jednak warto zaplanować sobie wycieczkę w to miejsce. 

Również z tego miejsca można oglądać zachody słońca, które słyną z pięknego widoku ze schodów wyrytych w skale. 

Social Media